Revizor / 30.10.2010

Nikolaj Vasilievič Gogol 

Úprava a režie:Ondřej Elbel
Překlad:Zdeněk Mahler
Výprava: Kateřina Bláhová
Hudební spolupráce:Bohdana Pavlíková
Premiéra:30.10.2010 v 19:30
Fotografie z inscenace:Radek Nieč

Slavná satirická komedie v pěti aktech vznikla už v roce 1836. Její autor Nikolaj Vasiljevič Gogol se řadí mezi nejhranější autory komedií. Autor svou hrou, zachycující tupost, nevzdělanost a zkaženost úředníků v jednom ruském provinčním městečku prolezlém korupcí a různými jinými neřestmi, nastavil zrcadlo všem, jejichž charakter je pokřiven podlézavostí a úplatkářstvím.
Námět k Revizorovi poskytl Gogolovi Alexandr Sergejevič Puškin, který mu vyprávěl příběh o tom, jak byl jednou při jakési cestě považován za tajného vládního úředníka. V té době totiž nebylo ničím neobvyklým, přijel-li do okresního města „inkognito“ vysoký státní úředník, aby se přesvědčil, zda je vše v pořádku.
Na začátku hry se objeví informace, že se v městečku objevil revizor, který má prověřit fungování státních úředníků. Ti jsou v šoku, protože jim vždy šlo především o vlastní prospěch. Obecní záležitosti jsou pro ně až na posledním místě. Jenže Chlestakov, který se ubytoval v hostinci, nemá s revizorem nic společného. Brzy pochopí, že tohoto omylu může využít ve svůj prospěch. Hejtman jej ubytuje ve svém domě a přehlíží, když se falešný revizor snaží svést jeho ženu. Dokonce mu nabídne ruku své dcery. Nejen Hejtman, ale i ostatní úředníci mu dávají úplatky, hostí jej a starají se o něj jako o poklad. Jenže pravý revizor se teprve blíží...

Osoby a obsazení

Anton Antonovič Skvoznik - Dumchanovskij, hejtmanPetr Komínek
Anna Andrejevna, jeho ženaOlga Kaštická
Marja Antonovna, jeho dceraMarkéta Kalužíková
Luka Lukič Chlopkov, školní inspektorJan Kroneisl
Amos Fjodorovič Ljapkin - Tapkin, okresní soudcePetr Král
Artěmij Filipovič Zemljanika, správce chudinského ústavuOndřej Brett
Ivan Kuzmič Špekin, poštmistrMatěj Kašík
Petr Ivanovič Dobčinskij, statkářBohdana Pavlíková
Petr Ivanovič Bobčinskij, statkářVendula Nováková
Ivan Alexandrovič ChlestakovTomáš Krejčí
Osip, jeho sluhaJiří Bartoň
Miška, sluha hejtmanaMiroslav Jílek ml, j.h.
ČíšníkJiří Konečný