Racek / 31.3.2012

Anton Pavlovič Čechov

Režie:Hana Mikolášková
Překlad:Leoš Suchařípa
Výprava: Zuzana Přidalová
Dramaturgie:Ondřej Elbel
Premiéra:

31.03. 2012 v 19:30

Fotografie z inscenace:Jan Valchař

Trpká komedie přivádí do DŠ po velmi dlouhé době jednoho z nejzásadnějších autorů světové dramatiky. Zápletku hry Čechov postavil na výrazné odlišnosti jednotlivých postav. Romantický Konstatin Treplev s velkými literárními i dramatickými ambicemi je konfrontován se svou pragmatickou matkou, která je přesvědčena, že je velkou umělkyní i velmi krásnou ženou.

Treplev je zamilovaný do dcery ze sousedního statku Niny, jež se po vzoru Treplevovy matky touží stát herečkou. Trepleva zase tajně a beznadějně miluje dcera správce statku Sorina Máša, do které je opět neopětovaně zamilován učitel Medvěděnko.
Treplev se pokusí prosadit jako dramatik, ale jeho hra je předem jak matkou tak spisovatelem Trigorinem ponížena tak, že její jediné provedení na zahradě statku předčasně ukončí. Treplev se pak pokusí spáchat sebevraždu.
Matka se poté, co Treplev vyzve na souboj Trigorina, snaží zabránit skandálu a odvézt syna pryč. Těsně před odjezdem Nina vyzná Trigorinovi lásku a sama sebe přirovná k zastřelenému rackovi.
Čtvrté dějství je odděleno časovou mezerou dvou let, během kterých se většině postav podařilo splnit si své sny. Ovšem jen zdánlivě. Celá hra, i její vyústění totiž vypráví především o nenaplněných ambicích a neopětované lásce.

Irena ArkadinováOlga Kaštická
Konstantin TreplevMatěj Kašík
Petr SorinPetr Komínek
Nina ZarečnáMarkéta Kalužíková
Ilja ŠamrajevPetr Král
PavlínaVendula Nováková
MášaBohdana Pavlíková
Boris TrigorinLuboš Veselý j.h.
Jevgenij DornJiří Bartoň
Semjon MedveděnkoTomáš Krejčí
JakovJan Kroneisl