Vyhledávání

Hrajeme:

FESTIVAL POHÁDEK 2023

Pojďte pane, budeme si hrát / Rákosníček a jeho rybník / Rychlebské pohádky 
Přijďte si naposledy užít toto představení / úterý 17.10. v 19:00!

TESTOSTERON / derniéra

René Šmotek

Šmotek - kruhový banner na web

Narodil jsem se 9. prosince 1971 v Přílepech v okrese Kroměříž a to jen proto, že zde byla porodnice. Jinak jsem celé své dětství a kus mládí prožil v Bystřici pod Hostýnem, kam jsem chodil do mateřské i základní školy.

V září roku 1986 odjíždím do Ostravy a nastupuji na SOU stavební vyučit se malířem natěračem. Na učilištním internátě se potkávám s divadlem a je mi jasné, že to bude má životní cesta.

Po vyučení v roce 1990 se hlásím k přijímačkám na ostravskou konzervatoř a pro velký talent (jak bylo psáno v odůvodnění) jsem byl přijat rovnou do třetího ročníku. Ještě během studia jsem začal hostovat v Divadle Petra Bezruče a v tehdejším Státním divadle Ostrava.

Ihned po studiu na ostravské konzervatoři jsem do Divadla Petra Bezruče nastoupil. V roce 1993 mně oslovil režisér Pavel Cisovský ke spolupráci s bývalým Divadlem hudby Ostrava, ze kterého následně v roce 1994 vznikla Komorní scéna Aréna. Zde jsem za více než dvacetileté působení odehrál spoustu velkých i nepatrných rolí. V této době jsem měl příležitost velmi často hostovat na jevištích Národního divadla moravskoslezského.

V roce 2014 odcházím do angažmá do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde jsem strávil šest let. Po návratu zpět do Ostravy jsem hercem na volné noze a vidět mě tak můžete v různých českých divadlech (Slezské divadlo Opava, Stará aréna Ostrava, Komorní divadlo Arté Frýdek Místek, Jihočeské divadlo České Budějovice, Letní shakespearovské slavnosti Ostrava).

Spolupracuji také s televizí a filmem (naposledy seriál Devadesátky, Iveta, Stíny v mlze, Místo zločinu Budějovice, Sedm schodů k moci, dříve: Dáma a král, Specialisté, Svět pod hlavou, Modrý kód, Policie Modrava, Já, Mattoni, Doktor Martin a v hraných dokumentech o architektuře – Šumná města; filmy: Želary, Wilsonov, Sedm dní hříchů, 3 sezóny v pekle, Balzac a další).

V roce 2009 jsem se rozhodl doplnit své teoretické vzdělání a nastoupil jsem k prezenčnímu studiu oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo na Slezské univerzitě v Opavě, které jsem v roce 2013 ukončil bakalářským titulem.

Jsem vášnivý rybář. Nicméně, od doby co v Českém rybářském svazu zastávám jisté funkce, mám na ryby čím dál tím míň času.

V roce 2002 jsem se přidal ke svým kolegům Vladimíru Čechovi a Tomáši Jirmanovi na jejich každoroční prázdninovou „čundráckou“ akci HŘEBENOVKA, která má za úkol obejít pěšky po červené turistické značce Českou republiku. Tomášovi se to povedlo, Vláďovi bohužel ne. A tak na jeho památku, s dalšími, kteří se k nám přidali, jdeme stále dál a pořád dokola.


Vytvořeno 21.8.2023 8:12:50 | přečteno 314x | pavlina.vyskocilova
 
load